Nečekané sebevraždy vrcholových sportovců. Lze jim zabránit?
Proč vynikající sportovci – fotbalisté, hokejisté nebo boxeři někdy ukončí svůj život sebevraždou? Příčinou mohou být drobné otřesy hlavy, ke kterým dochází při opakovaných úderech do hlavy (např. hlavičkování). Agresivita kontaktních sportů v dnešní době včetně fotbalu, hokeje, ragby nebo boxu bohužel narůstá a s tím také dochází k rozvoji tzv. chronické traumatické encefalopatie, neboli CTE.
Během posledních 2 let jsme byli svědky nečekaného úmrtí u čtyř výborných fotbalistů, kteří spáchali sebevraždu. Jde o Pavla Pergla, Juraje Halamára, Františka Rajtorala a Davida Bystroně. Nejčastěji sebevražednému jednání předchází deprese, frustrace, strach, agresivita, poruchy paměti a dlouhodobý stres. Jak tyto negativní pocity a emoce vznikají? A proč k těmto sebevraždám dochází nejčastěji ve třetí dekádě života?
Proč si úspěšný sportovec sáhne na život?
Vysvětlení přináší nově popsaná diagnóza: chronická traumatická encefalopatie, zkráceně CTE. Encefalopatie značí, že s naším mozkem něco není v pořádku. Často dochází k depresívnímu chování, člověk je smutný, z ničeho necítí radost, může být agresívní, ztrácí schopnost soustředění, zhoršuje se mu i paměť, uzavírá se do sebe, v některých případech dokonce ani nevychází ven, protože se bojí běžných situací. CTE spojujeme s opakovanými mikrotraumaty, a také mikroskopickým krvácením do různých částí mozku, což bohužel nelze diagnostikovat ani magnetickou rezonancí či CT vyšetřením. Poškozování mozkové tkáně postupně vede ke zhoršení mozkových funkcí, přichází deprese, a ta může skončit až sebevraždou. Je možné, že kolem sebe občas vídáte někoho se trápit a netušíte vlastně proč. O to víc je to překvapující u vrcholového sportovce, který by měl překypovat zdravím i po ukončení profesionální kariéry.
Možná se to nezdá, ale drobné úrazy hlavy jsou celkem časté, protože mozek není nijak chráněn proti nárazům na lebku. Je pouze obalen mozkomíšním mokem, ale pokud se opakují prudší nárazy do hlavy, třeba i jen při hlavičkování, mohou způsobit poškození mozku. I policisté či vojáci, kteří běžně používají střelné zbraně, mohou trpět CTE, v případě, že nepoužívají ochranu sluchu. Ze střelných zbraní vychází rázová vlna, která může mít podobně škodlivý efekt na mozek jako údery do hlavy. Běžně můžete vidět ve sportu mikrotraumata hlavy – zápas v boxu, souboj hokejistů s naražením hlavy do mantinelu nebo pád na hlavu na led, souboj ragbistů nebo fotbalistů se střetnutím hlavou nebo prostě jen hlavičkování. Profesionální sport je velmi tvrdý stejně jako i údery do hlavy.
Prevence nebo léčba?
Ideální by byla prevence, tedy vyhýbat se jakýmkoliv úderům do hlavy. Realita je však jiná, protože k opakovaným traumatům mozku bohužel dochází velmi často. Deprese se může vyvíjet postupně, až několik let poté, což vysvětluje, proč právě po třicítce nejvíce hrozí, že může docházet k sebevraždám.
Je tady však i dobrá zpráva. Moderní medicína nabízí tzv. regenerativní laserovou terapii anebo využití kmenových buněk k regeneraci mozkové tkáně, která trpí příznaky CTE. Člověk, který se začne chovat z nevysvětlitelných důvodů depresivně, může být včas konzultován odborníkem na CTE, např. profesorem MUDr. Jaroslavem Michálkem, Ph.D. z naší kliniky Cellthera, který má rozsáhlé klinické zkušenosti s léčbou neurodegenerativních onemocnění. „Regenerativní laserová terapie významně snižuje poškození mozkové tkáně způsobené mikrotraumaty, zlepšuje prokrvení a okysličení mozku. Vlastní kmenové buňky pacienta mohou v indikovaných případech uzdravit depresívní pacienty s CTE bez nežádoucích účinků,“ uvádí profesor Michálek.
Mladí sportovci, vojáci a policisté, mají nyní novou možnost předejít hrozivým následkům chronické traumatické encefalopatie, která jim často nepozorovaně vchází do života. A plnohodnotný život s dobrým zdravím za to určitě stojí.