Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Je při léčbě rakoviny prsu chemoterapie nezbytná?

Karcinom prsu je zhoubné onemocnění, které se u žen v České republice vyskytuje jako druhé nejčastější zhoubné onemocnění. Každý rok je diagnostikovaných přibližně 7000 dalších případů. Základ pro úspěšnou léčbu karcinomu prsu je včasný záchyt nádorového onemocnění a včasné nasazení léčby.

Běžnou léčbou je chemoterapie, tedy aplikace látek označovaných jako cytostatika, které mají za úkol ničit nádorové buňky, ale nejsou pro ně specifické a proto bohužel poškozují i zdravé buňky v těle. V roce 2012 byla publikována vědecká studie z USA o škodlivých účincích chemoterapie na zdravé buňky pacientů, které v důsledku toho, mohou stimulovat růst nádorových buněk, a to včetně zakládání nových odlehlých ložisek, tzv. metastáz v dalších částech těla. Chemoterapie také vede k dlouhodobému poškození imunity u pacientek s rakovinou prsu až po dobu 9 měsíců po léčbě. Chemoterapie na jedné straně napomáhá ke zmenšování nádorů prsu, ale na druhé straně může zvyšovat riziko metastáz do jiných orgánů včetně kostí.

Onkologicka pacientka podstupujici chemoterapii

Na začátku roku 2019 vyšla nová vědecká publikace ve Švýcarsku ve spolupráci s USA a Velkou Británii ohledně negativních účinků dvou chemoterapeutických látek paclitaxel a doxorubicin, které se běžně používají při léčbě rakoviny prsu. Tyto látky stimulují rakovinové buňky tak, že produkují určité látky, které mj. obsahují bílkovinu s názvem Annexin-A6. Tato bílkovina poté stimuluje některé buňky k uvolňování další bílkoviny CCL2, a ta napomáhá nádorovým buňkám rakoviny prsu, aby přežily a vytvořily metastázy v plicích, kostech a dalších orgánech.

Zena zvazujici chemoterapii

Chemoterapie může být prospěšná u žen s rakovinou prsu v počátečních stádiích tohoto onemocnění. Bohužel opakovaná chemoterapie výrazně poškozuje imunitní systém a vede k agresivnějšímu šíření rakovinových buněk. Navíc některá cytostatika mohou vést napřímo k tvorbě metastáz a k nekontrolovatelnému šíření nádoru v organismu. Je nutné před zahájením onkologické léčby, jak v počátečním, tak i v pokročilém stádiu rakoviny prsu bedlivě zvážit optimální postup léčby včetně konzultace odborníků, kteří se zabývají nejen chemoterapií, ale také dokáží poskytnout komplexní poradenství, a to včetně posilování přirozených obranných mechanizmů těla (imunity). „Nejenom chemoterapie, ale i stres, strach, nevhodná strava s nedostatkem živin – vitaminů, minerálů a antioxidantů, nebo nedostatek pohybu velmi významně poškozují a oslabují imunitní systém člověka. Pokud však chceme pacienta vyléčit, je důležité imunitní systém posilovat,“ zdůrazňuje náš vedoucí lékař, imunolog a onkolog v jedné osobě, profesor Jaroslav Michálek. Je proto ideální konzultace nejen u standardního onkologa, ale také u zkušeného imunologa či imunoterapeuta pro nalezení optimálního léčebného postupu.



Chci se objednat