Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Jak se chránit v chřipkové sezóně… pomůže vakcína nebo vitamin C?

Především v zimním období se každý rok potýkáme s chřipkou a nachlazením. Naše imunita nás dokáže dobře ochránit, a to i v zimní sezóně, potřebuje k tomu ale účinné zbraně.

Kdo je nejvíce ohrožen chřipkou?

Vždy hraje důležitou roli stav imunitního systému, míra stresu v životě, a také životospráva. V případě, že trpíte nějakým chronickým onemocněním, např. cukrovkou, vysokým krevním tlakem, neurologickým onemocněním jako je například roztroušená skleróza, nebo trpíte následky po mozkové mrtvici, vaše imunita je více zatěžována chronickým zánětem, a proto je větší ohrožení chřipkou v zimním období. Moc se nemluví o tom, že také mnoho léků, které jsou běžně předepisovány lékaři, potlačuje správné fungování imunitního systému. Oslabený imunitní systém velmi snadno podlehne chřipce, a ta může mít i velmi vážný průběh. Chemické léky, které jsou předepisované na snižování krevního tlaku či snižování cholesterolu, antidepresiva, kortikoidy, analgetika a další, významně oslabují imunitu, obzvlášť pokud se užívají v dlouhodobém časovém období. Nejlepší ochranou proti chřipce je tedy dlouhodobé budování silné imunity.

Jak lze čelit oslabování imunitního systému?

Pomocí stravy, která je bohatá na vitaminy, minerály a antioxidanty. To je základ pro silnou imunitu. Zejména ovoce, ořechy, zelenina a luštěniny jsou bohatými zdroji potřebných vitaminů, minerálů, antioxidantů a vlákniny. Tělo si tyto cenné látky nedokáže vyrobit samo. Již v podzimním období je v ovoci i zelenině úbytek vitaminů a je potřeba je více doplňovat, hlavně u rizikových skupin včetně lidí trpícím chronickým onemocněním.

Infuzní terapie na klinice Cellthera

Výhody a nevýhody vakcíny proti chřipce

Vakcína proti chřipce je cíleně zaměřena proti určitým předpokládaným virům v aktuální zimní sezóně. Bohužel zdaleka nemůže nepostihnout všechny kmeny virů, které se mohou v zimě vyskytnout. Očkování tedy nijak výrazně nesnižuje šanci, že chřipku či nachlazení dostanete. Příprava vakcíny navíc vyžaduje použití jedovatých chemických látek, a ty v ní částečně zůstanou. Do těla poté např. vpraven jedovatý formaldehyd nebo sloučeniny rtuti, jež se používají při výrobním procesu chřipkových vakcín. Jde tedy o to, že u chřipkových vakcín převažují spíše nevýhody nad výhodami. Každý člověk musí zvážit, zda se nechá očkovat anebo zvolí jiný způsob, kterým posílí svou imunitu.

Výhody a nevýhody podávání vitaminu C

Zdravá strava bohatá na vitaminy, minerály a antioxidanty je základ silné imunity. Každodenní pohyb rovněž pomáhá našemu imunitnímu systému. Pohyb svalů nám totiž rozproudí mízu, což je vlastně taková dálnice pro buňky imunitního systému, které nás ochraňují před veškerými jedovatými látkami. Vitamin C velmi pomáhá imunitnímu systému. Zvyšuje odolnost organismu jak vůči virovým infekcím, tak vůči nebezpečným bakteriím, kvasinkám a plísním. Vitamin C má ve vyšších dávkách blahodárný účinek na náš pohybový systém, tzn. svaly, šlachy, chrupavky a kosti. V ještě vyšších dávkách významně podporuje správné fungování mozku, protože podporuje tvorbu tzv. neurotransmiterů – přenašečů vzruchu na komunikačních bodech jednotlivých nervových buněk. „Vysoké dávky vitaminu C je potřeba dodávat tělu nitrožilní infúzí, tak se totiž dostane nejlépe ke všem orgánům a tkáním. Podrážděnost, únavu, vyčerpání, poruchy paměti, ale i bolesti svalů a kloubů, lze velmi významně zlepšit pomocí vysokých dávek vitaminu C. Zároveň si budujeme silný imunitní systém, který lépe odolá chřipkovým virům,“ vysvětluje náš vedoucí lékař, profesor Jaroslav Michálek. Podání vitaminu C, a to i ve vysokých dávkách není navíc spojeno s žádnými nežádoucími účinky. U nás na klinice Cellthera máme s nitrožilním podáním vitaminu C jen ty nejlepší zkušenosti, především s ohledem na předcházení virovým a dalším infekcím. Vitamín C je také zaručeným prostředkem pro zlepšení zdraví u únavových syndromů a u různých bolestivých stavů, zejména pokud se infúze opakují 4x v týdenním intervalu.

Nitrožilní podání vitaminu C zejména v podzimním a v zimním období má význam pro pacienty, kteří jsou ohroženi chronickým zánětem. Jedná se např. o pacienty trpící cukrovkou, chronickým onemocněním srdce, mozku, plic, jater a ledvin. Také pro lidi, kteří pracují ve velkém stresu a před Vánocemi se cítí vyčerpaní a unavení, je vhodná vysoká dávka vitaminu C. Lidé, kteří jsou méně stresovaní a jsou jinak zdraví, mohou užívat perorální formu vitaminu C, který lze ideálně kombinovat s vitaminem D, protože ten nám v našich zeměpisných šířkách v zimě chybí.



Chci se objednat