Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Nemůžete se dospat? Může se jednat o únavový syndrom

Na obyčejnou otázku typu „Jak jde život“ je čím dál více slyšet odpověď: „Tak nějak rychle.“ Ano, s přibývajícím věkem se zdá, že život utíká mezi prsty.  Jenomže doba obecně je rychlá. Musíme dělat rychlá a správná rozhodnutí, nároky, které jsou na nás kladené ať už v práci nebo i v soukromém životě, jsou tak vysoké, že by se z toho mohl jeden zbláznit. Vzájemně si přivádíme jeden velký stres. S dlouhodobým stresem jde ruku v ruce únava. Umíme rozpoznat pouhou únavu od chronické, která často přechází až v únavový syndrom?

Únava a její příčiny

Únavový syndrom Cellthera

Únavový syndrom Cellthera

Únava může být fyzická i mentální. S krátkou fyzickou se většinou umíme vypořádat. Jedná se obvykle o jiný pohyb, fyzická zátěž nebo i fyzická manuální práce. S mentální únavou je to horší. Ta nás může přepadnout v případě většího vypětí ať už doma nebo v zaměstnání. Unaveni můžeme být také ze špatné skladby stravy, přejídání se, z mála pohybu na čerstvém vzduchu, kouření nebo i z nadměrného požívání alkoholu.

Kdy se ještě stačí dospat 

Po prvním uvědomění si únavy v první řadě posílíme spánek. Do denního rytmu se snažíme zařadit více relaxačních chvil, ať už v podobě masáží nebo sauny. Snažíme se na chvíli zvolnit tempo. Nakoupíme si více ovoce v domnění, že nám dodá tu správnou dávku vitamínů, raději to ještě posílíme chemickými doplňky stravy z lékárny. Snažíme se dodržovat zdravou stravu, posilujeme imunitu. A jsme plni očekávání, kdy únava přejde a budeme zase zcela ve formě.

Pozor, spánek nepomáhá?

Může se však také stát, že únava nepřejde, naopak je nám stále hůř. Přitom zodpovědné a spolehlivé výkony musíme podávat na všech frontách dál. Okolí si začne všímat, že se s námi něco děje, ale my si nic takového nepřipouštíme. Neustále očekáváme, že spánek doženeme o víkendu. Nenadále životní situace nás dostávají lehce na kolena, vkrádají se černé myšlenky a pozitivní myšlení střídá negativní pohled na svět, mohou přijít i deprese.

 „Organismus se díky dlouhodobému stresu dostává do nerovnováhy, čímž nám oslabuje a stáváme se náchylnějším různým nemocem. Ocitáme se v bludném kruhu dlouhodobého stresu, který přechází v chronický únavový syndrom. Ten, pokud nezasáhneme, může vést až k invaliditě,“ vysvětluje profesor Jaroslav Michálek.

U koho se nejčastěji projevuje chronický únavový syndrom?

Nejčastěji chronický únavový syndrom postihuje lidi, kteří jsou přepracovaní, se špatnou výživou, většinou trpí nedostatkem vitamínů a stopových prvků, především železa a zinku. Jsou to lidé zažívající permanentní stres doma, v zaměstnání, ve finanční oblasti nebo kteří zažívají jinou, dlouhodobě trvající, stresovou situaci.



Chci se objednat