Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Když štítná žláza nefunguje správně a co je to hypotyreóza

Ve štítné žláze se tvoří klíčové hormony pro správné fungování celého těla. Pokud se netvoří ve správném množství, může to být velký problém. Častěji se setkáváme se sníženou funkcí štítné žlázy, což se odborně nazývá hypotyreóza. Někdy dochází k nadměrné tvorbě hormonů štítné žlázy, což je označováno jako hypertyreóza. Někdy se štítná žláza může zanítit a v zánětlivém prostředí se pak může tvořit někdy více a jindy méně hormonů štítné žlázy. Ukážeme si dnes, jak obnovit správnou funkci štítné žlázy, která je doslova naším hormonálním klenotem. Bez něj naše tělo nefunguje dobře.

Hormony štítné žlázy označované jako T3 a T4 jsou nesmírně důležité pro správné fungování celého těla. Štítná žláza je uvolňuje do krve podle potřeby, aby zabezpečila optimální okysličení všech našich buněk. Většina hormonů T3 i T4 je v krvi vázána na bílkovinu a lze je stanovit v krvi jednoduchým vyšetřením celkového T3 a T4. Malá část (méně než 0,1%) T3 i T4 se v krvi vyskytuje volně a lze vyšetřit tzv. volný T3 a T4 hormon štítné žlázy. Pro celkový obraz fungování štítné žlázy by se tedy mělo spíše vyšetřovat celkové T3 i T4. Navíc je třeba vyšetřit také TSH, což je hormon uvolňovaný z podvěsku mozkového, odborně nazývaný tyreoideu stimulující hormon. TSH se zvyšuje, když v krvi klesá T3 a T4, aby nutil štítnou žlázu produkovat více těchto hormonů.

Může za zimomřivost, únavu a špatnou náladu snížená funkce štítné žlázy?

Nejčastějším onemocněním štítné žlázy je její snížená funkce neboli hypotyreóza. Člověk trpící hypotyreózou s nedostatečnou tvorbou hormonů štítné žlázy je často zimomřivý, pořád je mu zima. Bývá zvýšeně unavený, zpomalený, spavý a malátný. Nic ho nebaví, jakoby ztratil svou výkonnost. Mívá špatnou náladu, někdy i deprese a úzkosti bez zjevné příčiny.

Tomu odpovídá i zpomalená činnost srdce – zpomalení srdečního tepu. Může mít také otoky pod očima, v obličeji, na rukou a nohou. Někdy mívá chraplavý hlas, může přibývat na váze nebo trpí zácpou, nadýmáním a zpomaleným trávením. Může mít potíže se žlučníkem nebo se zvýšeným cholesterolem. Někdy se také dostavují bolesti svalů a kloubů různých tělesných partií, mohou být i křeče ve svalech.

Pokud čtete pozorně tyto řádky, jistě byste nečekali, že všechny tyto zdravotní potíže mohou souviset se sníženou funkcí štítné žlázy. Na kliniku Cellthera poměrně často přicházejí lidé s těmito „nevysvětlitelnými“ potížemi, které je často trápí dlouhou dobu. Při osobním rozhovoru a důkladném prošetření odhalujeme hypotyreózu poměrně často.

Proč trpíme sníženou funkcí štítné žlázy?

Málo se ale mluví o tom, co sníženou funkci štítné žlázy hypotyreózu způsobuje. Ve střední Evropě, kde je hluboký nedostatek jódu, je výskyt hypotyreózy větší než v přímořských oblastech. Právě jód je tím minerálem, který mnoha lidem chybí. I když se kuchyňská sůl běžně jodizuje, zpravidla to nestačí, protože člověk má prostě větší potřebu jódu.

Štítná žláza se snaží zvětšovat svůj objem, aby i to málo jódu ve stravě lépe zachytila. Někdy se ve štítné žláze dokonce tvoří drobné cysty nebo uzlíky, vzniká struma. Taková zvětšená štítná žláza je pak hmatná na přední straně krku. Hormony štítné žlázy se však tvoří jenom díky dodávce jódu, bez jódu se tvořit nemohou. Když má tělo málo hormonů štítné žlázy, pak přestává dobře fungovat. Člověk je méně výkonný, všechny procesy v těle jsou zpomalené. Dochází k přibývání na váze, zpomalení myšlení a výkonnosti mozku, zpomaluje se srdeční činnost, člověk otéká, dostavuje se únava a další příznaky, jak jsme je popsali výše.

Konvenční „západní“ medicína řeší nedostatek vlastních hormonů štítné žlázy dodávkou umělých hormonů. Nemusí to být vždy optimální řešení, protože se tím neřeší dodávka jódu do těla. Přitom, pokud našemu tělu dopřejeme více jódu, znovu obnovíme dostatečnou tvorbu vlastních hormonů štítné žlázy T3 a T4 a je možné, že umělé hormony již nebudeme potřebovat. A nejenom to, jód je velmi důležitý pro správnou funkci imunity i mozku a celého nervového systému. Jód potřebují klouby, cévy, kůže i žaludek. Existují vědecké publikace, které popisují, že jód chrání před vznikem nádorového onemocnění, zejména u žen před rakovinou prsu a ženských orgánů. U mužů jód chrání před rakovinou prostaty.

Aby štítná žláza dobře fungovala

Aby štítná žláza díky jódu dobře fungovala a tvořila optimální množství hormonů T3 a T4, potřebuje dodávat také dostatečné množství vitaminu A, vitaminů B2 a B3, hořčíku, selenu a mědi. Je tedy žádoucí poradit se o jejich doplňování na základě komplexního vyšetření. Na klinice Cellthera nabízíme 60-minutovou konzultaci, při které máme dostatek času vše důkladně probrat.

Podle povahy zdravotních potíží můžeme také využít biorezonančního vyšetření na lékařském přístroji Bicom. Jedná o velmi šetrné vyšetření, pomocí kterého můžeme poskytnout rady k optimálnímu doplnění těch látek, které si naše tělo neumí vytvořit samo, ale nutně je potřebuje k uzdravení.

Velmi často se pak obejdeme bez dodávky umělých hormonů štítné žlázy, naopak dodáme tělu to, co nutně potřebuje k tomu, aby mohlo optimálně fungovat. A to za to jistě stojí. Zdraví by mělo být vždy na prvním místě a naše tělo i mysl nám za to nejvíce poděkuje, protože únava, špatná nálada a různé bolesti se stanou minulostí. Budeme si užívat zdraví naplno.



Chci se objednat