Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Diagnóza rakovina. Vystrašený a oslabený člověk může snadno podlehnout negativním zprávám

Stále častěji se ve své lékařské praxi setkávám s vystrašenými onkologicky nemocnými lidmi, kteří jsou oslabováni nejenom chemoterapií a radioterapií, ale zejména je jim jejich onkologem podsouvána informace o tom, že jejich rakovina se nedá vyléčit nebo že musí neustále pokračovat v chemoterapii, i když trpí závažnými nežádoucími účinky. Dovolte mi krátké zamyšlení na toho téma.

Již medici na lékařských fakultách se učí ctít etický přístup a zejména Hippokratovu přísahu, která říká „v prvé řadě nepoškodit člověka lékařským zákrokem či lékem“. Někteří onkologové při návalu práce ve svých ambulancích, plných čekárnách, nedostatku času individuálně se věnovat nemocnému s rakovinou, mohou trpět syndromem vyhoření. Přistupují pak k vystrašeným onkologickým pacientům jako k pásové výrobě ve fabrice: „Máte rakovinu, musíte dostat chemoterapii, jinak zemřete. Jiné řešení neexistuje, tak nedělejte problémy, mám dalších 50 lidí v čekárně.“ Takovýto přístup je ale na hony vzdálen principům lékařské etiky a věřím, že většina onkologů se takto nechová. K nám do ambulance však přicházejí často velmi vystrašení onkologičtí pacienti, kteří se snaží najít cestu ke svému uzdravení nebo ke zlepšení svého zdraví, ale u svého onkologa s tím moc nepochodili nebo nenašli pochopení.

O uzdravení se z rakoviny rozhoduje především nastavení vlastní imunity

Přitom je známo a dobře dokumentováno v odborné literatuře, že o uzdravení se z rakoviny rozhoduje především nastavení vlastní imunity, vlastní odolnosti fyzické i psychické. Lidé, kteří jsou vystrašení od onkologa („vaše rakovina nejde vyléčit“, „dostanete paliativní chemoterapii, víc se nedá dělat“), získají snadno pocit beznaděje. Odborně to nazýváme pojmem nocebo. Negativní zprávy a beznaděj se hluboce zakoření do mysli onkologicky nemocného člověka a je potom velmi těžké se jich zbavit. Někdy se může stát, že onkolog nezná jinou cestu a může nabídnout pouze standardní terapii, často zatíženou závažnými nežádoucími účinky. Kromě chemoterapie, tzv. biologické terapie, radioterapie a operací však existuje celá řada alternativních nebo podpůrných postupů s cílem zlepšit stav velmi oslabeného imunitního systému. Imunita je od přírody nastavena chránit svého nositele, pokud však na to má dostatečnou sílu.

Slovo alternativa je zpravidla chápáno negativně, jako něco horšího. Přitom vždy může být alternativa lepší nebo horší. V rámci té lepší alternativy lze využít široké palety léčebných možností jak stimulovat a posilovat imunitu. Onkologicky nemocný člověk má imunitu oslabenou samotným nádorem, ale také například intenzivní chemoterapií či radioterapií. O to důležitější je pak najít způsob, jakým podpořit standardní terapii. Zejména optimálně posilovat imunitu.

Neexistuje jedna magická pilulka, která by pomohla uzdravit z rakoviny

Neexistuje jedna magická pilulka, která by pomohla uzdravit z rakoviny, ale existuje celá široká škála možností, kterou lze vyskládat jako mozaiku pro postupné zlepšování a uzdravení. Naší ambulancí procházejí desítky až stovky onkologických pacientů ročně a zde jsou základní pravidla, která se snažíme nastavit pro uzdravení nebo zlepšení jejich zdravotního stavu:

1. Změna myšlení.

Pokud mám v hlavě jenom černé myšlenky, vybírám si jenom špatné a negativní zprávy, podlehnu informaci, že chemoterapie a standardní onkologická terapie mě neuzdraví, je to cesta do pekla. Změna myšlení spočívá zejména v pozitivním náhledu na svět, na své blízké. Umění radovat se z maličkostí, užívat si každého dne, hledat vše, co se daří a mít z toho radost a dobrou náladu. Důležité je také odpustit všem, kteří nám napáchali různé křivdy. Změna myšlení znamená také zbavit se strachu z rakoviny a sebelítosti. Strach ani sebelítost nám nepomůže se uzdravit. Naopak, cílem změny myšlení je zabavit mozek smysluplnými činnostmi včetně přípravy vhodné stravy, přiměřenými pohybovými aktivitami, radostí a činnostmi, které vás baví. To vše má velmi pozitivní efekt na posilování naší obranyschopnosti, naší imunity. Navíc víru v uzdravení je vhodné pěstovat a posilovat za každých okolností, bez toho nelze uzdravit nikoho.

2. Změna stravy a pitného režimu.

Strava rozhoduje o tom, zda tělo dostává dostatečné množství živin, ale zejména tzv. esenciálních látek, které si tělo neumí vyrobit. Mezi esenciální látky patří vitaminy, minerály a stopové prvky, esenciální mastné kyseliny, antioxidanty a vláknina. Pokud dojde ke vzniku nádorového onemocnění, vždy je to provázeno hlubokým nedostatkem vitaminu C, D, nedostatkem hořčíku a některých dalších minerálů, např. nedostatkem jodu, zinku, selenu a boru. Chybí také esenciální mastné kyseliny, zejména ze spektra omega-3 mastných kyselin. Navíc průmyslově zpracovaná strava, zejména výrobky z masa (např. salámy a uzeniny), mléčné výrobky (sýry, trvanlivé mléko apod.) obsahují mnoho konzervačních látek, zbytky antibiotik, pesticidy a herbicidy, které samozřejmě ubírají sílu imunitě. Všechny cukry a škroby oslabují náš imunitní systém, který pak nemá sil likvidovat vlastní nádorové buňky. Zde je třeba se poradit s lékařem, který je znalý principů skutečně zdravé stravy a dokáže vám sestavit plán vhodných potravin i pitný režim bez slazených nápojů.

3. Změna pohybových aktivit.

V civilizované společnosti jsme postupně zapomněli, jak důležitý je pro nás pohyb. Přiměřený pohyb, zejména chůze, jízda na kole, plavání, tanec podporuje dýchání, krevní oběh a cirkulaci mízy v těle. Právě mízním systémem se pohybuje většina buněk imunitního systému – bílých krvinek. Čistí tělo a uklízejí odpadní látky. Nečinnost a pasivita je stále častější každodenní činností. Pokud se hýbeme málo nebo vůbec, častěji onemocníme nádorem. Proto je pohyb tak důležitý, pokud se již rozvine nádorové onemocnění a člověk má velké bolesti, dechové cvičení může být velmi vhodnou počáteční pohybovou aktivitou.

4. Změna ve vztazích.

Mnoho nádorových onemocnění vzniká stresem a dlouhodobým osobním nebo pracovním přetížením. Nádorem pak tělo signalizuje svému majiteli, zvolni tempo nebo to nedopadne dobře! Určitě by se člověk neměl stresovat ve vztazích s lidmi, kteří ho obklopují, ani se uštvat prací. Měl by si uvědomit, že nádorové onemocnění je vlastně výzvou. Je žádostí těla o zvolnění tempa, snížení stresové zátěže. Hlavní prioritou by se mělo stát zdraví a maximální péče o něj. Pracovní povinnosti i osoby, které nás stresují, je třeba odsunout na druhou kolej, aby byl čas věnovat se plně svému zdraví.

5. Změna léčebného postupu.

Pokud se člověk rozhodne pro standardní terapii onkologického onemocnění, určitě jsou mu onkologem podrobně vysvětleny přínosy i rizika s tím spojená. Dříve nebo později se mohou dostavit nežádoucí účinky nebo po čase nádor znovu roste. Zde je třeba vyhodnotit přínosy a rizika pokračování standardní terapie. Vyhodnotit také možnosti podpory imunity. Přitom je třeba si uvědomit, že je to zejména vlastní imunitní systém, který nás dokáže zcela uzdravit.

Jak vidíte, udělat změnu ve vašem životě je tou největší výzvou.

Jak vidíte, udělat změnu ve vašem životě je tou největší výzvou. Klást zdraví na první místo ve vašem životě a začít o něj lépe pečovat. Nádor je jenom výzvou těla, které si říká o lepší péči. Na naší klinice nabízíme široké portfolio nadstandardních terapií, které jsou zaměřeny na posilování a aktivaci imunitního systému. Věřím, že tento článek vám pomůže se v této poněkud složité problematice dobře a rychle zorientovat a vybrat si to nejlepší pro podporu svého zdraví. Víra v plné uzdravení bude vždy tím nejlepším pomocníkem. Rád se stanu vaším průvodcem na této cestě ke zdraví.

Z celého srdce váš Jaroslav Michálek

 



Chci se objednat