Je naděje na uzdravení chronické obstrukční plicní nemoci ve 21. století?
21. listopad je Světovým dnem chronické obstrukční plicní nemoci, neboli CHOPN. Tato nemoc souvisí s dlouhodobě špatně fungujícími plícemi a často bohužel představuje konečné stádium astmatu, opakovaných zánětů průdušek nebo zápalů plic. Jako v případě mnoha dalších chronických nemocí, CHOPN není vyléčitelná konvenčními léky, které předepisují lékaři, takže se nemůžete uzdravit, pokud budete pouze brát prášky nebo inhalovat předepsané spreje. Existuje ale i jiný přístup k CHOPN, a to je aktivní přístup pacienta.
CHOPN může být velmi nepříjemná nemoc. Člověku dochází dech a tento pocit se zhoršuje při jakékoliv zátěži. Postupně dospějete do stádia užívání mnoha léků (zejména kortikoidů, beta-mimetik, antihistaminik), které pomáhají stále méně a méně, navíc k tomu mají spoustu nežádoucích účinků. Poté na řadu přichází podávání kyslíku tzv. nosními brýlemi, aby se alespoň trochu zlepšilo okysličení vaší krve. Velmi se to odráží na kvalitě života. Člověk většinou zůstává s tímto neštěstím doma, narůstá depresívní nálada a oslabení imunity, což je vedlejší účinek přemíry farmakologických léků. Oslabená imunita, spojená s chronickým zánětem dýchacích cest a plic, pak nezvládá dlouhodobě kompenzovat tento těžký klinický stav. Nelze se divit, že úmrtnost na CHOPN je na 4. místě ve vyspělých zemích Evropy i v USA.
Když vám dochází dech…
Pokud znáte někoho, kdo trpí CHOPN, pak byste si mohli právě v listopadu udělat takovou malou inventuru a zhodnotit, co opravdu škodí vašemu zdravotnímu stavu. Je to např. kouření? Jsou to opakované záněty dýchacích cest? Může to být trvalá únava s pocitem, že se nemohu pořádně nadechnout? Je to zadýchání se i při sebemenším pohybu nebo dokonce v klidovém stavu? Je potřeba zhodnotit, zda dosavadní léčba vede ke zlepšování nebo naopak ke zhoršování vašeho zdraví.
Máme povzbudivou zprávu nejenom pro optimisty s CHOPN, ale i pro pesimisty, kteří už boj s CHOPN pomalu vzdali, zpohodlněli a smířili se s užíváním léků. Tato zpráva ale vyžaduje aktivní spolupráci pacienta. Boj s CHOPN lze vyhrát, pokud jste ochotni změnit svoje myšlení a začít se věnovat více sami sobě. Přemýšlejte, jak posílit váš imunitní systém, jak zregenerovat vaše plíce a sliznice dýchacích cest, jak zvyšovat kapacitu plic přirozenou cestou, jak nebýt závislým na dodávce kyslíku nosními brýlemi. Myslíte, že to není možné? A že nevíte, jak to udělat? „V dnešní době, tedy na konci druhé dekády 21. století, máme účinné nástroje, kterými lze zlepšit zdraví pacientů s CHOPN. Je třeba denně posilovat imunitu dodávkou stavebních kamenů, které si tělo nedokáže samo vytvořit, tj. vitaminů, minerálů, esenciálních mastných kyselin a antioxidantů. Naše vlastní kmenové buňky umí nejlépe regenerovat a uzdravovat plíce a dýchací cesty. Tyto buňky je vhodné dopravit do nemocných plic nejlépe prostřednictvím krevního řečiště. Pravidelným přiměřeným pohybem postupně stimulujeme naše nemocné tělo ke stále lepším výkonům. Doporučuji však navštívit odborníka, zkušeného s regenerativní medicínou, který vám ukáže možnosti a vysvětlí, jak na to. Mnozí pacienti i jejich příbuzní jsou pak sami překvapeni, jak to funguje,“ říká imunolog a vedoucí lékař naší kliniky Cellthera,“ profesor Jaroslav Michálek.
Lehko se to řekne, ale těžko provede. Ano z gauče u televize to zní jako pohádka, ale existují pacienti, kteří překonali vlastní pohodlnost a začali se aktivně řídit těmito zásadami a starat se mnohem více o své vlastní zdraví. Když se jim podařila změna myšlení, dosáhli velkých úspěchů a CHOPN pro ně je nyní minulost. A to, co platí pro CHOPN, platí i u dalších chronických nemocí plic, ať už jde o dlouhodobě probíhající astma nebo dokonce o plicní fibrózu.