Vitamín C jako významný prostředek prevence a terapie
Snad každý z nás již slyšel o vitamínu C a jeho pozitivních účincích. Vždyť kdo z nás už jako malé dítě nedostal od maminky šípkový čaj právě jako zdroj vitamínu C?
Vitamín C, neboli kyselina askorbová, je ve vodě rozpustný vitamín, který je nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví. Přesnou chemickou strukturu vitamínu C jako první vypracoval Sir Walter Norman Haworth, držitel Nobelovy ceny za chemii z roku 1937. Dokonce jej dokázal vyrobit syntetickou cestou.
Víte ale, že většina zvířat a rostlin si syntetizuje vitamín C sama a nepotřebuje ho nijak doplňovat? U člověka tomu tak ale není. Na rozdíl od mnohých savců si my lidé nejsme schopni vitamín C vyrobit sami a musíme ho přijímat ve stravě. Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek, rakytník, citrusy (tj. limetka, citrón, pomeranč, grapefruit), brambory, rajčata, papriky, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi a brusinky. Příjmem stravy bohaté na vitamín C docílíme v krvi určité koncentrace, která postačuje k zajištění běžných fyziologických funkcí našeho organismu. Pro dosažení léčivých účinků vitamínu C je potřebné vytvořit v krvi vyšší koncentraci, což je možné například nitrožilním podáním.
Vitamín C plní v lidském těle mnoho důležitých funkcí. Potřebujeme jej na to, aby nám správně fungovaly pojivové tkáně a tvořil se v nich dostatek kolagenu, abychom netrpěli srdečně-cévními obtížemi, poruchami hojení ran, sníženou tolerancí stresu nebo narušenou funkcí imunity. Navíc nedostatek vitamínu C pravděpodobně představuje i rizikový faktor vzniku onkologických onemocnění.
Vitamín C může dále příznivě ovlivňovat přenos nervových vzruchů, zasahuje do detoxikace histaminu, řady farmak a cizorodých látek v organismu, spolu s vitaminem E inhibuje tvorbu nitrosaminu, stimuluje imunitní systém organismu a snižuje obsah cholesterolu v krvi.
Zvýšený příjem vitamínu C tedy může být vhodný pro toho, kdo je vystaven stresu, psychické zátěži, fyzické námaze (a to i při sportu), trpí opakovanými infekcemi, alergiemi, metabolickým syndromem (jako jsou obezita, vysoký krevní tlak), autoimunitními onemocněními (revmatoidní artritida, Crohnova choroba apod.) nebo nádorovým onemocněním. Dávku vitamínu C může být vhodné zvýšit i pro prevenci chřipky, posílení a nastartování imunitního systému. Zvýšená dávka vitamínu C by tedy mohla být přínosem pro lidi trpící onemocněními imunitního systému, sportovce nebo pacienty s častými infekcemi.