Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Ukončeme nošení roušek co nejdříve

V posledních 2 měsících jsme byli donuceni velmi rychle si přivyknout na zakrývání nosu a úst z důvodu ochrany před koronavirem. Rouška, respirátor, šátek se ze dne na den staly našimi každodenními průvodci, pokud jsme se vydali kamkoliv mimo náš domov. Zpočátku pandemie měly roušky svůj význam a jak se ukázalo v České republice jsme mistrně zvládli strmý nárůst nakažených, takže české nemocnice bez problémů zvládly postarat se o nakažené koronavirem s těžším průběhem infekce.

Jaká je situace dnes? Co na ni říká prof. MUDr. Jaroslav Michálek, atestovaný imunolog a onkolog, vedoucí lékař naší kliniky Cellthera?

Nyní, podle mého názoru atestovaného imunologa, nošení roušek ztrácí zcela smysl a začínají spíše převažovat rizika jejich nošení, která se mohou teprve projevit v dalších měsících. Vede mne k tomuto názoru mnoho indicií a také odborných zkušeností ze světa. Zde jsou ty hlavní:

1. Promořování populace koronavirem již probíhá v současné době velmi pozvolna, tj. zaznamenáváme v celé ČR méně než 100 pozitivních testů z cca 8000 denně testovaných osob v posledním dubnovém týdnu. Omezení osobních kontaktů riziko šíření koronaviru, ale i jiných škodlivých mikroorganizmů, ještě více snižuje.

2. Roušky a respirátory nasazené na obličeji jsou největším zdrojem kontaminace nás samotných. Ve vydechovaném vzduchu totiž vydechujeme miliony virů a bakterií, kterých se naše chytré tělo potřebuje zbavit. Většina z nich se však zachytí v mikroskopické síti, kterou naše rouška představuje, a hned dalším nádechem vdechujeme velké množství těchto nežádoucích mikroorganizmů zpět. Existuje několik vědeckých studií z posledních 10 let, které definují přesně, o jaké patogeny se jedná. Mezi viry to jsou nejčastěji adenoviry, viry chřipky a parachřipky, respirační syncitiální viry, z bakterií potom streptokoky, stafylokoky a Gram-negativní bakterie. Pokud roušku máme na obličeji několik hodin denně, zákonitě pak dojde k oslabování našeho imunitního systému.

3. Dlouhodobá nepřirozená bariéra v podobě roušky na nose a ústech může vést k oslabení imunity a zhoršit tak náš celkový zdravotní stav. V letních měsících pak můžeme snadněji podlehnout jiným infekcím – rotavirům, adenovirům, herpetickým virům, chlamydiím, mykoplasmám, boreliím a mnoha dalším.

4. Zakrytí většiny obličeje a strašení zejména seniorů, aby nevycházeli vůbec ven, může vést k hlubokému nedostatku vitaminu D, který právě na jaře a v létě můžeme získat ze sluníčka přes odhalenou kůži. Zásoby vitaminu D v těle jsou po zimě zcela vyčerpány u většiny české populace. Vitamin D je přitom životně důležitý pro správné fungování imunity, pro celý pohybový aparát včetně svalů, kloubů a šlach, vitamin D funguje také jako vitamin proti depresím.

5. Vědecké práce rovněž dokladují, že zdravotničtí pracovníci, kteří jsou nuceni dlouhodobě nosit roušky či respirátory, trpí ve zvýšené míře bolestmi hlavy, mají dechové potíže, trpí ekzémy nebo mokváním zapařené kůže pod rouškou. Podobně k těmto potížím může dojít u kohokoliv z nás, pokud máme roušku na obličeji více hodin bez přestávky.

Zdravotní problémy s oslabenou imunitou po dlouhodobém nošení roušky jsou opravdu rozsáhlé. Vůbec nechci zlehčovat těžké případy a více než 200 úmrtí v souvislosti s koronavirem, ale na infekci viry chřipky ročně zemře v Česku 1500-2000 osob, aniž by tomu média věnovala takovou pozornost, jakou věnovaly v posledních týdnech koronaviru. Senátor a profesor Jan Žaloudík nedávno v Senátu informoval o úmrtí na nádorová onemocnění: každých 20 minut zemře v ČR jeden člověk na následky nádorového onemocnění a jeho léčby zejména chemoterapií, radioterapií. Média však tomu rozhodně nevěnují velkou pozornost.

Věřím, že převáží zdravý rozum a brzy dojde k odstranění roušek z našeho běžného života.

Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. a Vaše klinika Cellthera



Chci se objednat