Mezinárodní konsorcium pro buněčnou terapii a imunoterapii ve spolupráci s klinikou Cellthera pořádalo akreditovaný seminář na téma Chronický zánět – od diagnostiky ke kauzální léčbě
Ve čtvrtek 30. března 2017 probíhal ve 13. poschodí budovy Vienna Point v Brně seminář na téma Chronický zánět – od diagnostiky ke kauzální léčbě. Hlavním účelem semináře bylo upozornit na příčiny, které chronický zánět způsobují, ukázat možnosti diagnostiky a následné léčby. Účastníci si na závěr mohli prohlédnout prostory kliniky Cellthera, která se na vzdělávací akci podílela.
Vzdělávací akce byla akreditovaná Českou lékařskou komorou, přičemž lékaři, zdravotní sestry a další zdravotničtí pracovníci měli možnost získat účastí na semináři kredity a přispět tak ke svému celoživotnímu vzdělávání.
V první přednášce s názvem „Jak vzniká chronický zánět v těle“, prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., který se jako celosvětově uznávaný odborník mimo jiné zabývá využitím buněčných terapií v regenerativní medicíně, objasnil a vysvětlil příčiny, které vedou ke chronickému zánětu.
Během další přednášky na téma „Laboratorní markery zánětu, jejich výpovědní hodnota a optimalizace laboratorních vyšetření u chronického zánětu“ RNDr. Zuzana Dudášová, Ph.D. obeznámila posluchače s nejnovějšími poznatky ohledně laboratorních vyšetření pacientů při podezření na probíhající chronický zánět. Zaměřila se na nejdůležitější laboratorní vyšetření, přičemž velkou pozornost věnovala vyšetření C-reaktivního proteinu, cholesterolu, vitamínu D a důležitému markeru chronického zánětu – toxické aminokyselině homocystein. „Homocystein je malá neesenciální aminokyselina, která je ale pro organizmus toxická. Pokud je tzv. homycysteinový cyklus v rovnováze, homocystein se v průběhu metabolismu rozloží na další, již netoxické aminokyseliny. Pokud ale v rovnováze není, toxický homocystein se hromadí v krvi a může v organizmu způsobovat různé poruchy a poškození,“ řekla kromě jiného doktorka Dudášová.
Poslední přednáška se věnovala možnostem kauzální terapie chronického zánětu. Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. v ní zmínil důležitost zdravé stravy, správného životního stylu a podpory imunity pro předcházení chronickému zánětu. „Příjem rafinovaných cukrů, omega-6 tuků, sedavý způsob života a nadmíra stresu může vést k rozvoji chronického zánětu. Protože chronický zánět je spojen se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění pohybového aparátu, autoimunitních, neurodegenerativních a dokonce i onkologických onemocnění, je potřeba mu věnovat náležitou pozornost“, řekl profesor Michálek. Hovořil o důležitosti vitamínů, minerálů a antioxidantů pro zdraví člověka. Například u pacientů, kteří trpí hypovitaminózou C (chronický nedostatek vitamínu C), je vhodné doplňovat vitamín C nitrožilně. Zmínil také úspěchy buněčné terapie, přičemž právě vlastní buňky pacienta mají protizánětlivé a hojivé účinky a mohou významně potlačit chronický zánět organizmu.
Na závěr RNDr. Zuzana Dudášová, Ph.D. představila léčebně preventivní program kliniky Cellthera, registrovaného tkáňového a zdravotnického zařízení, které poskytuje zdravotnické služby v různých specializacích. Nabídla rovněž možnost prohlídky prostor kliniky Cellthera, která sídlí o patro níže, tedy ve 12. poschodí budovy Vienna Point na Vídeňské 119 v Brně. Posluchači tuto možnost využili a netajili se nadšením z krásného výhledu z kliniky, který je z jedné strany na centrum Brna a z té druhé na Pálavu.
Protože na výskytu chronického zánětu se podepisuje nezdravá strava, i občerstvení se na workshopu neslo ve zdravém duchu. Pitný režim a dávku vitamínů zabezpečila společnost Tropico se svými zdravými ovocnými a zeleninovými džusy. Džusy jsou prvotřídní kvality bez chemických konzervačních přípravků, barviv, bez přídavku cukru a bez pasterizace. Skvělý byl například džus „Řepáček“, který obsahuje navíc množství železa, hořčík, draslík nebo kyselinu listovou.
Protože je potvrzené, že střídmé pití vína má protizánětlivé účinky, seminář velmi vhodně doplnila ochutnávka znamenitých vín z vinařství Gotberg. Vína z tohoto vinařství získala ocenění a medaile na mnoha vinařských soutěžích v České republice i v zahraničí, a proto bylo výjimečné, že jsme měli možnost ochutnat hned několik odrůd jak bílých, tak i červených vín, které nám zabezpečily příjem významného antioxidantu resveratrolu.