Chůze a běh naboso. Ano či ne?
Znáte ten pocit, když hned po ránu naboso vykročíte nebo vyběhnete do trávy ještě pokryté rosou? Nebo když se procházíte po pláži a nohy Vám ohřívá teploučký písek?
Před 100 nebo 200 lety byla chůze naboso, bez bot úplně normální. A asi by se naši předkové divili, proč se dnes nad tím tak pozastavujeme a proč to vůbec tolik řešíme. Chození v botách se totiž považuje za „normální“. Je ale „normální“ zákonitě i zdravé?
Možná proto, že postupem času se chození v botách začalo považovat za slušné a společensky vhodné. Chození naboso bylo známkou chudoby a krásné boty se staly symbolem určitého společenského postavení. Jak to tak bývá, úhel ohledu se mění a ne vždy tak zcela platí, že společensky vhodné je pouze chození v botách. Vždyť i u tak významných událostí, jakou je například svatba, není zcela výjimečné vidět nevěstu a ženicha naboso. Ať už je to na louce, v zahradě nebo na pláži. A většina lidí to bude považovat za krásné a romantické, nikoliv společensky nepřijatelné.
Kdy je chůze naboso zdravá a užitečná?
Chůze naboso je velmi vhodná, avšak za určitých předpokladů. Noha by měla být zdravá, co se stavby nohy týče. Dále je potřeba být opatrní při celkových onemocněních, jako například diabetes nebo neuropatie. Známé jsou i únavové zlomeniny, které vznikají po nadměrné zátěži netrénované nohy.
Velmi důležitý je povrch, po kterém se naše bosé nohy pohybují, tedy po kterém chodíme nebo běháme. Zcela nevhodné jsou hladké povrchy, jako jsou parkety nebo linoleum a tvrdé povrchy, například beton nebo asfalt. Naopak velmi vyhovující je písek, štěrk, tráva, bláto, lesní cesta. Na těchto různorodých površích musí bosá noha pracovat a to je ten nejdůležitější smysl chůze a běhu naboso.
„Pokud netrpíte ortopedickým, neurologickým nebo interním onemocněním, pravděpodobně pro vás chůze naboso bude vhodná. Pokud si nejste jisti, vyhledejte ortopeda nebo fyzioterapeuta, který se touto problematikou zabývá,“ říká MUDr. Pavel Hančík, špičkový ortoped působící v brněnské klinice Cellthera.
Pociťte spojení s přírodou!
Pokud splníme výše uvedené předpoklady, chůze naboso má mnoho výhod. Chůzí naboso posilujeme svaly, šlachy a vazy nohou. Chůzí naboso také ovlivňujeme reflexní body na chodidlech, poskytujeme tedy sami sobě reflexní terapii, tedy jakousi variantu akupresury. A pokud chodíme nebo běháme po vhodném povrchu, tedy po písku, štěrku, trávě nebo lesní cestičce, můžeme cítit spojení s přírodou a pozitivní emoce. Také budeme snižovat a rozpouštět negativní emoce, jako jsou hněv, úzkost nebo nepokoj. Proto, pokud chcete být bosí, choďte nebo běhejte naboso a vychutnávejte si přitom ten úžasný pocit svobody a spojení s přírodou.