Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil futuristickou léčbu rakoviny, stojí 475 000 amerických dolarů

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (anglicky Food and Drug Administration, FDA) ve středu 30. srpna 2017 zahájil novou éru v léčbě rakoviny. Schválil totiž nový, futuristický přístup pro léčbu dětské leukémie. Tento přístup je založený na genové terapii a dosáhl bezprecedentních výsledků u pacientů s tímto typem nádorového onemocnění. Dokonce i FDA nazval toto schválení „historickým“.

„Vstupujeme do nového mezníku v inovacích medicíny, s možností přeprogramovat vlastní buňky pacienta za účelem útoku na smrtelnou rakovinu,“ uvedl komisař FDA Scott Gottlieb.11221491 - cancer cells spreading and growing through the body via red blood cells as malignant cells in a human body caused by environmental carcinogens and genetic causes as tumors and cell damage are treated to cure the disease.

Tento postup je založen na izolaci imunitních buněk pacienta, tzv. T lymfocytů, jejich laboratorní modifikaci, množení a následném vrácení zpět do organizmu. Imunoterapie pomocí tzv. CAR-T lymfocytů je prvním typem genové terapie, která se dostala na trh v USA.

„Jedná se o zbrusu nový způsob léčby rakoviny,“ říká dr. Stephan Grupp z dětské nemocnice ve Philadelphii, kde léčili první dítě buněčnou terapií CAR-T. Holčička, která byla blízko smrti, je nyní již 5 let bez rakoviny.

Použití terapie CAR-T je zaměřeno na pacienty nemocné akutní lymfoblastickou leukémií (ALL), která postihuje každoročně více než 3 000 dětí a mladistvých v USA.

Cena za léčbu je 475 000 dolarů (tj. téměř 10 milionů českých korun). Zatímco částka je pro mnoho pacientů a rodičů ohromující, je to prý mnohem méně, než analytici očekávali. David Mitchell, prezident skupiny „Patients for Affordable Drugs“, se sešel s Novartisem (firma, která léčbu vyvinula), aby mluvil o tom, „jak dosáhnout férovou cenu za novou léčbu“, ale řekl, že setkání bylo „zklamáním“.

V každém případě, výsledky klinického hodnocení prokázaly nebývalý úspěch: 83% pacientů po jednorázové dávce přípravku Kymriah (pod tímto názvem se bude terapie prodávat) bylo po třech měsících bez rakoviny.  Nejčastějším vedlejším účinkem byla zánětlivá reakce nazývaná „syndrom uvolňování cytokinů“, což je reakce na CAR-T, která může u některých pacientů končit i smrtelně, ale běžně ji lze zvládnout imunosupresivními léky.

„Myslím, že to je nejvíce vzrušující věc, kterou jsem v životě viděl,“ řekl Dr. Tim Cripe, onkolog z Nationwide Children’s Hospital, ohledně přípravku Kymriah.

 

Převzato z anglického originálu: http://www.zerohedge.com/news/2017-08-30/fda-approves-futuristic-new-cancer-drug-cost-475000-sending-biotechs-surging



Chci se objednat