Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Profesor Jaroslav Michálek byl hostem pořadu „S Václavem Žmolíkem nejen o umění“

Ve čtvrtek 16. září 2021 se v Kapli Jeseník uskutečnil pořad S Václavem Žmolíkem nejen o umění. Jak již název napovídá, pořadem provázel úžasný televizní a rozhlasový moderátor Václav Žmolík. Hosté pořadu byli také exkluzivní: Tomáš Töpfer – ředitel  Divadla na Vinohradech,  Tomáš Uhlíř – ředitel ZUŠ Jeseník a prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D. – onkolog, imunolog, expert na regenerativní medicínu, vedoucí lékař kliniky Cellthera a prezident  Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii.

Mezi jednotlivými vstupy hrála na flétnu skvělá Michaela Koudelková – laureátka Mezinárodní soutěže Tel Aviv Recorder a na klavír hrál charismatický Jiří Hrubý, což atmosféru v kapli dokonale doplňovalo.

Profesor Michálek nebyl hostem v Kapli Jeseník poprvé. V roce 2017 se účastnil pořadu Hovory od klavíru. Tehdy byl speciálním hostem pořadu také Ing. Luboš Kulha, který ve svých 46 letech prodělal cévní mozkovou příhodu (CMP). Měl silně poškozenou rovnováhu a koordinaci pohybů, nebyl schopen se ani posadit, natož vstát, byl na umělé výživě. Po třech letech od CMP, po vyčerpání veškeré standardní léčby a bez zlepšení svého zdravotního stavu, podstoupil aplikaci kmenových buněk. Přibližně po pěti měsících od aplikace kmenových buněk se Ing. Kulhovi zlepšila porucha rovnováhy a zmizel únavový syndrom. Po roce od zákroku chodil bez opory, pracoval na zahrádce a řídil vozidlo, což předtím nebylo vůbec myslitelné. Nyní profesor Michálek v Kapli Jeseník doplnil, že dnes se daří Ing. Kulhovi ještě lépe. Dokazuje to snad také fakt, že o svém příběhu napsal úspěšnou knihu a již více než rok pracuje ve své profesi, přičemž ho jeho práce naplňuje a baví.

Herec, učitel a lékař aneb umění hrát, umění učit a umění uzdravit

Na první pohled tři různé profese, které nemají nic společného. Během večera jsme ale zjistili, že opak je pravdou. Pořad se jmenoval „Nejen o umění“, a přesto byl hlavně o umění. O umění hrát, umění učit a umění uzdravit.

Všichni pánové nás během večera přesvědčili, že jsou úžasní a jedineční umělci. Jeden umí skvěle hrát a bavit publikum, jiný učit a předávat vědomosti dětem a další dokáže uzdravovat nemocné. A to je určitě a bez nadsázky velké umění.

Profesor Jaroslav Michálek hovořil kromě jiného o tom, že vztah lékaře a pacienta je nesmírně důležitý a měl by být založený na důvěře. Pacient by neměl být v roli „podřízeného“. Naopak, pacient by se měl stát partnerem a spolupodílet se na rozhodování o svém zdraví. Lékař by pacientovi měl řádně vysvětlit všechny léčebné možnosti. Úlohou lékaře nemá být pacienta jenom léčit a léčit, ale hlavním cílem má být pacienta uzdravit. Lékař musí využívat svoje vědomosti, znalosti a zkušenosti, musí nad léčbou uvažovat a „šít“ ji pacientovi na míru.  A nejenom předepisovat léky, které jsou podle tabulek na určitou diagnózu.

Současně by si pacient měl uvědomovat, že on sám je odpovědný za své zdraví a podle toho přistupovat ke svému zdraví nejen v ordinaci, ale zejména v běžném každodenním životě. Úlohou lékaře pak je nejenom předepsat pacientovi léky, ale vysvětlit mu, co on sám může pro sebe udělat. Týká se to zejména zdravého životního stylu. Zejména jde o úpravu stravy a pitného režimu, pohybových aktivit a v neposlední řadě také o změnu pacientova myšlení. Moderátor Václav Žmolík konstatoval, že tato slova by se měly „tesat do kamene“.

Režisér, herec a ředidel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer během večera nešetřil vtipy a veselými historkami z natáčení. Určitě víte, že si pan Töpfer několikrát zahrál lékaře, takže například dobře ví, jak se provádí taková výměna kloubu před kamerou neboli za televizní obrazovkou. Ředitel ZUŠ Jeseník Tomáš Uhlíř kromě jiného chválil své žáky. Přiznal, že byl nesmírně hrdý, že žáci přišli do školy perfektně připraveni i po náročném období, kdy nemohli chodit do školy a kolektivně trénovat např. hru na různé hudební nástroje.

Hosté během večera odpovídali nejen na otázky moderátora, ale také na zajímavé dotazy diváků, kterých se v Kapli Jeseník sešlo skutečně mnoho. Otázky moderátora směřovaly na například na to, jaký mají pánové vztah k umění, co si myslí vzájemně o svých profesích nebo jaký životní cíl již dosáhli. Naopak jednu divačku například zajímalo, jak probíhá běžný den profesora Jaroslava Michálka.

Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto otázky nebo dokonce vše, co během večera zaznělo, můžete se těšit na záznam, který bude brzy dostupný na YouTube.

Byl to opravdu nádherný večer, strávený ve skvělé společnosti a s úžasnou atmosférou. Obrovské poděkování za organizaci celého večera patří paní Jarmile Pohlové, která již mnoho let dbá o propojování kultury, umění a zdraví. Moc děkujeme.

~ RNDr. Zuzana Michálková, Ph.D. Chci se objednat