Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Umění uzdravit se: skutečné příběhy onkologických pacientů

Rád bych se dnes s vámi podělil o dva lidské příběhy. Jedná se o 55 letou ženu s rakovinou prsu a rozsáhlými metastázami, včetně metastázy do mozku. A jedná se o 60 letého muže s rakovinou slinivky břišní a jaterními metastázami. Oběma byla ukončena standardní léčba chemoterapií a z onkologie je poslali domů umřít. Že prý už jim nic nepomůže. Oba jsme se na naší klinice pokusili inspirovat a nasměrovat na cestu uzdravení. Podívejte se, jak se jim to povedlo. 

Nikdo neumí dělat zázraky a nic takového také svým pacientům neslibuji. Na druhou stranu zlomit nad někým hůl a říct „vám už nic nepomůže“ je ubohé. Spíš by měl takový lékař říci „já vám neumím pomoci, hledejte pomoc jinde“. Dotyčný, už tak sužovaný rakovinou a nežádoucími účinky chemoterapie, může propadnout depresi a strachu, anebo může o to usilovněji hledat novou cestu ke zlepšování svého velmi chatrného zdraví. Prostě vzít svoji těžkou nemoc jako výzvu ke změně. Změně myšlení, změně stravy a pitného režimu, změně v pohybových aktivitách, prostě změně života. Zde bych si vypůjčil rým od Svatopluka Čecha z básnické sbírky Jitřní písně:

 „Sláb jenom ten, kdo ztratil v sebe víru, a malý ten, kdo zná jen malý cíl.“


Skutečně víra v uzdravení je tím hlavním motorem. Bez výrazné změny v myšlení se přitom neobejdeme. Jestliže budeme setrvávat na svých zvyklostech, názorech, zlozvycích, nikam se neposuneme. Víra nám pomůže, pokud známe tu správnou cestu. A cíl musí být velký, dokonce ten největší – uzdravit se.

Možná se teď ptáte, jak toho všeho dosáhnout, když máte podle tabulek pár měsíců života před sebou? Svým pacientům to vysvětluji velice jednoduše. Předchozí způsob života, všechny stresy, strachy, obavy a negativní nálady vyčerpaly tělo natolik, že selhala jejich imunita, některé buňky v těle se začaly dusit a rozvinula se rakovina. Iluze zlepšení zdraví jenom díky chemoterapii nebo ozařování se rozplynula a nastoupily těžké nežádoucí účinky – silná únava, dušnost, bolesti, které se stupňovaly.

Je tedy čas znovu začít posilovat svoji imunitu. Ta je od přírody nastavená, aby chránila tělo, jenom je vyčerpaná. Proto je třeba doplňovat ve velkém množství vitaminy, minerály, antioxidanty, atd. prostě všechny esenciální látky, které si tělo samo nedokáže vyrobit. Zpravidla se zpočátku neobejdeme bez infuzního podání některých cenných látek, abychom tento proces urychlili. K tomu je třeba přidat víru v uzdravení, těšit se z maličkostí, žít v přítomnosti a nenechat na sebe dále působit žádné negativní vlivy. Ať jsou to jedovaté chemikálie v průmyslově zpracované stravě nebo jedovatí lidé v okolí.

Paní Marcele i panu Miroslavovi se to podařilo znamenitě. Posuďte sami v jejich osobních výpovědích.

Paní Marcela Hájková, 55 let, karcinom prsu s metastázami:

Před 5 lety mi byla zjištěna rakovina prsu. Po pěti leté léčbě chemoterapií a ozařováním bohužel postupně došlo ke vzniku metastází v lymfatickém systému, uzlinách a metastázy v hlavě, v mozku, která byla na nepřístupném místě a ani po gamma noži a následné chemoterapii zcela nezmizela. Kvůli mozkové metastáze jsem také ochrnula a manžel mě musel vozit na invalidním vozíku. Standardní léčba mi byla ukončena. Vzhledem k reakci na chemoterapii a podávání kortikoidů v tabletách, kdy jsem nebyla schopna sama fungovat a vlastně ani nevnímala okolní dění kolem sebe (zřejmě nežádoucí účinky kortikoidů), byla v nemocnici doporučena následná péče v hospicovém zařízení. Samozřejmě jsem se s tím nechtěla smířit a hledala jsem jinou cestu s pomocí mé rodiny.

Našli jsme novou možnost. Byla to léčba na klinice Cellthera, kde jsme zpočátku neměli žádnou jistotu, že zabere. Po  třech měsících léčby jsou výsledky neskutečné. Myslím tím neskutečně dobré. Nemám už žádné problémy s metastázou v mozku, která mi působila potíže s rovnováhou, špatně jsem si pamatovala, byla jsem vzteklá a snadno se rozčílila. To vše je pryč a já mám teď výbornou náladu a chuť do života. Nyní pokračuji v léčbě již pátý měsíc na klinice Cellthera. Cítím se velmi dobře, nádor se zastavil a ustupuje. Ale nikoliv díky chemoterapii, ale díky tomu, že se mi podařilo znovu posílit moji imunitu a nastavit si režim stravy a cvičení. A vše je o 100% lepší. Hybnost těla se krůček po krůčku zlepšuje díky rehabilitaci. Velké díky patří panu doktorovi Michálkovi a celému týmu za veškerou péči a velmi osobní přístup. 

Zdroj fotografie: archiv paní Marcely Hájkové

Pan Miroslav Jeřábek, 60 let, karcinom slinivky břišní

Před 4 roky jsem zežloutl, měl jsem bolesti břicha, hodně jsem hubnul, asi 20 kg. Doktoři mi zjistili rakovinu slinivky. Operovali mě a odstranili asi polovinu slinivky zasažené nádorem, pak jsem chodil na chemoterapie, ale dávali mi tak 6 měsíců života. Postupně se objevily metastázy v játrech a v břišní dutině, byl jsem v bolestech a extrémně unavený a vyčerpaný. V tu dobu manželka našla kliniku Cellthera v Brně, kam jsem začal docházet. Nebyl jsem tehdy v dobrém stavu, vážil jsem jen 45 kg, po chemoterapii se mi netvořilo moc krvinek, byl jsem hodně unavený a motala se mi hlava. Po zahájení léčby na klinice Cellthera se všechno začalo zlepšovat. Ze začátku hodně pomalu, ale pak nádor začal ustupovat a já jsem začal věřit, že se uzdravím. Dneska se mi váha už zvýšila, bolesti břicha a motání hlavy už je dávno pryč. Cítím se celkem dobře a můžu dělat skoro všechno jako předtím. Moc děkuji za veškerou péči profesoru Michálkovi a jeho týmu na klinice Cellthera.

Zdroj fotografie: archiv pana Miroslava Jeřábka

Já paní Marcele i panu Miroslavovi mohu jenom gratulovat k obrovskému úspěchu uzdravení. Měl jsem možnost je provázat na jejich cestě k uzdravení jako ošetřující lékař po dobu necelého roku, co docházeli na kliniku Cellthera k léčebným procedurám. Během té doby jsme podstatným způsobem změnili životosprávu včetně stravy, pitného režimu, přiměřených pohybových aktivit. A hlavně jsem se snažil nasadit jim brouka do hlavy. Totiž, aby přijali víru ve své uzdravení. Oběma se to podařilo znamenitě. Mají z toho velkou radost nejen oni, ale všichni členové jejich rodin, kteří jim byli velkou oporou. Když jsem koncem letošního roku viděl paní Marcelu i pana Miroslava na pravidelné kontrole, měl jsem z toho také obrovskou radost.

Přeji vám všem, abyste si v novém roce hýčkali svou imunitu, nechali se vést vaší intuicí a chránili své zdraví, jak jen to bude možné. Pokud upadnete do nemoci, pořád existuje cesta ke zdraví. Pořád tu budeme pro vás, abychom tu vaši cestu ke zdraví pomohli nalézt. Buďte zdrávi!Chci se objednat