Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Posilujeme imunitu po covidu a nachlazení: Top 5 vitamínů, které byste měli znát

Po prodělání COVID-19 nebo jiné virózy je důležité se zaměřit na posílení imunitního systému, aby se tělo mohlo účinně zotavit a snížit riziko dalších infekcí. Některé vitamíny a minerály hrají klíčovou roli v podpoře imunitního systému, protože vaše tělo si je neumí vyrobit a musí je přijímat zvenčí v dostatečných dávkách.

Zde je top 5 vitamínů, které byste měli znát:

Vitamín C (askorbová kyselina)

Je známý svými antioxidačními vlastnostmi a schopností podporovat imunitní funkce. Vitamín C je důležitý pro tvorbu kolagenu, absorpci železa a zdraví kůže. Spotřeba vitamínu C vaším imunitním systémem je extrémně vysoká i při banálním nachlazení či infekci virem covidu. Zdroje vitamínu C zahrnují citrusové plody, kiwi, jahody, papriku a zelenou zeleninu.

Vitamín D

Tento vitamín je zásadní pro regulaci imunitního systému a má protizánětlivé účinky. Je to vitamín dobré nálady, podporuje uchování svalů a pomáhá „uklízet“ vápník do kostí, kam patří. Nedostatek vitamínu D je spojen s vyšším rizikem respiračních infekcí, špatnou náladou a ukládáním vápníku do kloubů, kam rozhodně nepatří. Vitamín D se přirozeně získává ze slunečního záření, ale je také obsažen v potravinách jako jsou tučné ryby, játra, vejce a panenské oleje.

Vitamíny skupiny B

Jsou skupinou vodou rozpustných vitamínů, které hrají důležitou roli v energetickém metabolismu a podporují řadu funkcí v těle, včetně imunitního systému. Po prodělání COVID-19 je důležité dbát na dostatečný příjem těchto vitamínů, aby pomohly tělu se zotavit a udržet silný imunitní systém. Zejména pak vitamín B6 (pyridoxin) podporuje tvorbu protilátek a fungování bílých krvinek, což je zásadní pro odpověď imunitního systému. Vitamín B9 (folát neboli kyselina listová) je důležitý pro tvorbu nových buněk a může pomoci zvýšit rychlost zotavení po nemoci. Vitamín B12 (kobalamin) má klíčovou roli v tvorbě červených krvinek a podporuje nervový systém. A konečně vitamín B1 (thiamin) pomáhá přeměňovat živiny na energii, což je důležité pro zotavení a celkovou vitalitu.

Vitamín E

Tento antioxidant pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály. Jedná se ve skutečnosti o skupinu 8 látek, tzv. tokoferolů a tokotrienolů. Nejlepších efektů pro posílení imunity, pro udržení zdravé kůže a očí dosahuje především delta tokotrienol, který se přirozeně nachází v semínkách jihoamerického keře Achiote. Vitamíny E se také nachází v rostlinných olejích, ořeších, semenech a zelených listových zeleninách.

Vitamín A (retinol)

Je nezbytný pro udržení zdraví sliznic, což je první obranná linie proti infekcím. Vitamín A také podporuje zdraví očí a hraje roli v regulaci imunitního systému i správné činnosti štítné žlázy. Zdroje vitamínu A zahrnují játra, ryby, sladké brambory, mrkev, dýni a tmavě zelenou zeleninu.

Vzhledem k tomu, že vitamíny A, E, D jsou rozpustné v tucích, měly by se vždy konzumovat s tučným jídlem, tj. nejlépe s panenským olejem, rybím olejem nebo máslem. Možná budete překvapeni tím, že pro překonání následků covidu nebo nachlazení budete potřebovat větší množství těchto vitamínů. Pokud jíte potraviny bohaté na tyto vitamíny nebo doplňky stravy a stále se necítíte dobře, pak to znamená, že spotřeba těchto esenciálních vitamínů byla opravdu veliká. Tělo si je neumí vyrobit, a proto je vhodné zkonzultovat se zkušeným lékařem podání vitamínů ve vyšších dávkách. Na naší klinice vám velmi rádi vám poradíme, jaké vitamíny a v jakém množství jsou pro vás optimální. Proto neváhejte se na nás obrátit.

 Chci se objednat