Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Ovoce, zelenina a zdravé tuky ničí nádorové buňky

Na rakovinu umírá v Česku každých 20 minut jeden člověk. Tuto neradostnou zprávu však můžeme zcela změnit. Vím, že namítnete, jak to ale udělat? Když žijeme v prostředí, které obsahuje spoustu jedovatých chemikálií, zejména pesticidů, herbicidů, konzervačních látek ve stravě. Mnozí z nás pojídají mnoho chemických léků. Jsme vystaveni elektrosmogu – záření z mobilních telefonů, elektrospotřebičů. Většina lidí produktivního věku je pod velkým tlakem, ve stresu doma i v práci. To všechno oslabuje naši imunitu, která pak nestačí uhlídat nově vznikající buňky v těle a snadno pak může dojít k tomu, že se některé buňky začnou nekontrolovatelně množit. A rakovina je v těle.

Je ale dobré vědět, že i nádorové buňky mají slabé místo. Ke svému množení a růstu využívají pouze cukry. Tuky pro svůj metabolismus využít neumí. Naproti tomu všechny zdravé buňky umí využít jako zdroj energie cukry i tuky. Čili, je velice žádoucí svůj metabolismus orientovat na spalování tuků, myslíme tím zejména rostlinných panenských olejů, oříšků a semínek různých druhů. Prospějete tím všem zdravým buňkám, zatímco nádorové buňky budou živořit a odumírat.

Ořechy ničí rakovinu

Tento přístup potvrzuje také nedávno publikovaná studie amerických vědců v odborném časopise Pharmaceutical Research. Autoři v ní ukazují, že genetika hraje roli jen z 5 až 10 procent. Životní styl, stres, špatná strava, obezita, infekce a nedostatek pohybu hraje roli při rozvoji rakoviny z 90 až 95 procent.  Právě nevhodná strava hraje roli při vzniku nádorového onemocnění asi u třetiny pacientů. U karcinomu tlustého střeva a konečníku za to může strava až ze 70 procent. Ukazuje se dlouhodobě, že výběr stravy je pro nás klíčový. Velmi prospěšné pro naše zdraví je vyhýbat se průmyslově zpracovaných potravinám, jak to jen jde. Průmyslovým zpracováním pak rozumíme všechny procesy, kdy strava je ve velkém upravována chemicky či tepelně, její trvanlivost je uměle prodlužována různými konzervanty.

Na rozdíl od průmyslově zpracované stravy, čerstvé ovoce, zelenina, ořechy a semínka, zejména lokálně pěstované a v organické, neboli bio kvalitě, je to nejlepší, co může přijít na náš stůl. Na pár příkladech vám ukážeme přínosy těchto superpotravin s vysokým obsahem protinádorových látek.

Ovoce ničí rakovina

Karotenoidy – nacházejí se např. v mrkvi, dýni, batátech a další zelenině žluté, oranžové a červené barvy. Mezi karotenoidy patří také lykopen, který se nachází zejména v rajčatech, grepech a melounech. Lutein, kapsantín, zeaxantin a krocetin jsou další karotenoidy obsažené v různých druzích ovoce a zeleniny. Všechny mají detoxikační, antioxidační a protinádorové vlastnosti.

Quercetin – jedná se o flavonoid, který je bohatě přítomen v citrusovém ovoci, jablkách, petrželi, cibuli, hroznovém víně, malinách, borůvkách, jahodách. Quercetin působí protizánětlivě a navíc navádí nádorové buňky do apoptózy (buněčné smrti). Pojídáním velkého množství těchto plodů působíme preventivně – chrání nás proti vzniku rakoviny.

Resveratrol – polyfenolická látka, které se nalézá ve vinné révě, v červeném víně, borůvkách a tmavé čokoládě a kakau. Resveratrol navozuje apoptózu nádorových buněk podobně jako quercetin a tento efekt je využíván zejména u karcinomu prsu, karcinomu prostaty, karcinomu žaludku, karcinomu slinivky, karcinomu tlustého střeva. Dalším přínosem resveratrolu je působení proti zanášení a proti zánětu tepen – proti ateroskleróze. Čistí cévy a udržuje tak normální krevní tlak.

Sulfurofan a indol-3-karbinol – oba se nacházejí zejména v brukvovité zelenině, tj. brokolice, květák, kapusta, kedlubna, zelí. Indukují enzymy, které pomáhají ničit karcinogeny – látky působící rakovinu. Sulforafan vede nádorové buňky do apoptózy a vychytává škodlivé volné radikály. Indol-3-karbinol zastavuje invazi nádorových buněk do zdravé tkáně.

Jak je vidět, čerstvé ovoce, zelenina, ořechy a semínka obsahují mnoho prospěšných a protinádorových látek. Pokud je začněte jíst pravidelně a mnohem více než dosud, uděláte mnoho dobrého pro svoje zdraví. Na naší klinice vám rádi poradíme, jaké množství těchto superpotravin je vhodné právě pro vás.Chci se objednat