Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Nachlazení, únava a vyčerpání – dá se jim vyhnout?

 Když začnou teploty klesat k nule s přicházejícím zimním obdobím, znamená to zvýšené riziko nachlazení, chřipek a jiných virových nebo bakteriálních infekcí dýchacích cest. Je to zejména test naší imunity, naší odolnosti vůči různým mikroskopickým organizmům, které nás mohou hodně potrápit. A pokud jsme dlouhodobě ve stresu, naše imunita je slabá jako čajíček. Virová či bakteriální infekce nás potom může trápit týdny a týdny. Dostavuje se únava a vyčerpání, jak fyzické, tak psychické. Dá se z toho každoročního opakování nějak vymanit? Čtěte dál.

Průběh nachlazení je vždy ovlivněn kvalitou naší imunitní odpovědi. Lidé se silnou imunitou se dokáží velmi dobře a velmi rychle vypořádat s náloží různých chřipkových nebo jiných respiračních virů. Někdy nemají dokonce vůbec žádné zdravotní potíže. Naopak lidé s oslabenou imunitou mají průběh nachlazení se zvýšenou teplotou nebo s horečkami. Jsou velmi unavení, nemohou dobře fungovat ani v práci ani v osobním životě. Jsou nervózní nebo depresívní, nic je nebaví. Infekce dýchacích cest se jim často vleče několik týdnů, jsou hodně zahlenění, smrkají a kašlou, bolí je hlava. A nemohou se toho pořádně zbavit. Kolikrát už nevědí, co dělat.

Není to náhoda, že většina respiračních onemocnění začíná na podzim a vleče se celou zimu. Zcela jistě za tím stojí nedostatek různých vitaminů, nejčastěji vitamin D a C. Vitaminy si naše tělo neumí vytvořit a musíme je tedy přijímat zvenčí. Vitamin D lze v našich zeměpisných šířkách nachytat pouze přes léto ze sluníčka. Již od podzimu se jeho zásoby v těle výrazně tenčí. Vitamin C je obsažen zejména v čerstvém ovoci a některých druzích zeleniny. Skladováním těchto potravin obsah vitaminu C opět postupně klesá. Například jablka už od prosince vykazují minimální množství vitaminu C.

Čím slabší je náš imunitní systém, tím hůře se tělo uzdravuje

K tomu všemu někam pořád spěcháme, v práci nás úkolují, doma řešíme různé vztahové problémy … Prostě se neustále stresujeme. Přiznejme si, že často zbytečně, nebo kvůli věcem, které za to vůbec nestojí. Stres je přitom to, co nejvíce oslabuje naši imunitu. A slabá imunita je pak důsledkem dlouhodobé stresové zátěže. Snadno nás pak „skolí“ virus nachlazení nebo chřipky. Čím slabší je náš imunitní systém, tím hůře se tělo uzdravuje. O to více nabývá na důležitosti umět rozpoznat, kdy mám zvolnit tempo a začít se více starat o sebe. Včetně doplňování velkých dávek vitaminů.

Určitě má význam poradit se s lékařem, který fungování a dávkování vitaminů v těle rozumí. Ano, všichni víme, jak jsou obecně vitaminy prospěšné. Ale málokterý lékař vám dobře poradí, jaká dávka a v jaké formě bude právě pro vás ta dostatečná a účinná. Neraďte se tedy o vitaminech s lékařem, který nad tím mávne rukou a doporučí vám maximálně tablety na snížení horečky.

Buďte zdrávi po celý rok

Na klinice Cellthera dokážeme na základě mnohaletých zkušeností dobře nastavit optimální (tj. dostatečně vysoké) dávky různých vitaminů podle popsaných příznaků a průběhu nachlazení či chřipky. Důležité je také užívat je opakovaně a dostatečně dlouhou dobu, aby imunitní systém mohl dobře posílit a do budoucna vás optimálně chránil. Jedině tak se stane vaší trvalou ochranou. Pro více zvídavé můžeme hladinu některých vitaminů vyšetřit z krve. Nebo můžeme orientačně stanovit tělesné zásoby vitaminů pomocí biorezonančního přístroje Bicom. Našim klientům a pacientům se vždy snažíme vysvětlit, že péče o zdraví, by měla být tou nejvyšší prioritou. Takže buďte zdrávi po celý rok. A pokud se vám to nedaří, přijďte to zkonzultovat.Chci se objednat