Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Lymfatická masáž aneb jak přirozeně podpořit imunitní systém

untitled-11Když se řekne lymfatická masáž nebo lymfodrenáž, pravděpodobně se nám vybaví kosmetický zákrok, kterým bojujeme proti celulitidě. Za lymfatickou masáží se ale ukrývá mnohem víc, než „jenom“ jeden z kroků k zeštíhlení.

Co to ale ten lymfatický systém je a k čemu nám slouží? Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému. Tvoří ho soustava lymfatických cév, lymfatických uzlin a lymfatické orgány, jako jsou např. slezina nebo brzlík. Je to jedinečný čistící systém, který má za úkol přepravit veškeré škodlivé látky ven z těla. A to škodliviny, které vznikají jednak při normální funkci organismu, ale i ty, které se do něj dostávají z vnějšího prostředí – např. vzduchem nebo potravou.

Proč je důležité správné fungování lymfatického systému? Stav lymfatického systému má důležitý podíl na odolnosti proti nemocem. Porucha lymfatického systému se na začátku projevuje nenápadná únava nohou, pak přechází do únavy celého těla, následují otoky nohou, a to hlavně večer a po námaze. Další problémy mohou být otoky mízních uzlin nebo poruchy imunitního systému, tj. sklon k infekčním nemocem, dokonce i dechové obtíže bez zjevné příčiny. Existuje také souvislost mezi poruchou lymfatického systému a problémy s pokožkou, tj. problémy s akné nebo celulitidou.

untitled-12Jak tedy obnovit nebo podpořit správné fungování lymfatického systému? Protože lymfatický systém nemá svou vlastní pumpu, cílený masážní tlak je jedinou možností, jak lymfatický systém obnovit a aktivovat a usazené škodliviny dostat ven z těla. Použitím lymfodrenážní masáže se používá jemné techniky, která napomáhá odtoku lymfy a tím zmírňuje otoky. Pozitivních účinků lymfatické masáže je ale mnoho: jsou to účinky drenážní (odvádí přebytečnou vodu z těla), detoxikační (odvádí toxiny a zbytky metabolických procesů), regenerační (zkracuje období rekonvalescence po úrazech, zlomeninách, operacích a obnovuje svalovou sílu, např. u vrcholových sportovců), redukční (prevence vrásek, léčba obezity, redukce tuků), anticelulitidní a imunitní (posiluje a navrací obranyschopnost organismu).

Je lymfodrenáž vhodná pro každého? Nejjednodušší odpovědí by bylo říct, že ano. Primárně by ale lymfatická masáž měla sloužit jako preventivní opatření vzniku křečových žil, tedy hlavně u osob vystavených dlouhodobému stání. Lymfatické masáže jsou vhodné i k urychlení regenerace po výkonu nebo při léčbě otoků. Kromě toho jsou vhodné při řešení problémů se špatnou pletí a v boji s celulitidou.

untitled-13Záleží na tom, kdo mi lymfodrenáž provede? Určitě ano, dejte si dobrý pozor na to, komu se svěříte do rukou! Je nutné, aby byl lymfoterapeut opravdu profesionál s vyšším zdravotním vzděláním a s prokazatelnou praxí. Je to opravdu velmi důležité, protože riziko zdravotního poškození lymfatického systému neodborně provedenou lymfodrenáží může dokonce převýšit přínos tohoto ošetření. Odborník, tedy lymfoterapeut s praxí, by vás vždy měl nejprve prohlédnout, zjistit váš celkový komplexní zdravotní stav, a teprve pak by vám měl indikovat, co přesně Vy potřebujete a co je pro Vaše tělo vhodné.Chci se objednat