Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Cukrovku 2. typu lze vyléčit i bez léků

Myslíte si, že udržet cukrovku pod kontrolou a vyhnout se užívání léků „pouze“ pomocí stravy a správného životního stylu je nemožné? Myslíte si, že pokud již máte diagnózu diabetes 2. typu, musíte navždy užívat léky a nikdy se jich nezbavíte? Odpověděli jste na obě otázky ano? Tak to se mýlíte. Vědecká studie ukázala, že opak je pravdou.  

Nikdy není pozdě na změnu životního stylu. Ani tehdy, když už máte diabetes 2. typu. Můžete dokonce dosáhnout remise, tedy odeznění projevů diabetu 2. typu. Přesně tohle dokázala studie, která byla provedena ve Velké Británii.

Ohromující výsledky britské studie: remise diabetu 2. typu

Výsledky randomizované kontrolované studie DiRECT, prezentovány na konferenci Diabetes UK, která se konala ve dnech 6-8. března 2019 v Liverpoolu a v tomtéž měsíci publikovány v odborném časopise The Lancet Diabetes and Endocrinology, mluví za vše.

Účastníci studie, pacienti trpící diabetem 2. typu, po dobu několika týdnů konzumovali pouze nízkosacharidový nízkokalorický nápoj a vzdělávali se ohledně zlepšení stravy a životního stylu. Po tomto období přecházeli na konzumaci stravy, která je základem zdravé životosprávy a udržení optimální hmotnosti.

Výsledky studie jsou ohromující. Po jednom roce se 46% pacientů dostalo do remise (tj. byli bez projevů diabetu 2. typu) ve srovnání s pouhými 4% lidí, kteří dostávali standardní léčbu. Po 2 letech přibližně 70% z těchto pacientů v remisi zůstalo a nepotřebovali žádnou léčbu ani léky. Studie rovněž prokázala souvislost mezi remisí a snížením (a následným udržením) hmotnosti.

Někteří pacienti udávali, že fáze, když začali jíst zdravě, byla nejtěžší, protože předtím nakupovali, vařili a stravovali se zcela jinak. Tento stav popisovali jako bod, kdy se rozhodli vzít svůj osud do vlastních rukou. A stálo to za to. „Je to obrovská úleva, když už nejsem závislý na lécích,“ popsal pro BBC News svůj stav účastník studie.

Cukrovku má každý jedenáctý Čech

Diabetes 2. typu postihuje ve Velké Británii, kde se studie konala, jednoho ze 16 dospělých. Jak je to u nás? V České republice je v současnosti evidováno 900 000 lidí s diabetem, z nichž většina trpí cukrovkou 2. typu. To je situace, kdy téměř každý jedenáctý občan má cukrovku 2. typu! Každý rok u nás cukrovkou nově onemocní 60 000 lidí a v souvislosti s cukrovkou zemře 22 000 pacientů (tyto údaje jsou čerpány z portálu www.cukrovka.cz). A to ještě není vše. Předpokládá se, že čtvrtina pacientů ani neví o tom, že má cukrovku 2. typu!

Cukrovka může vést ke komplikacím, postihujících řadu orgánů v těle. Objevují se nemoci očí (zelený a šedý zákal, poškození sítnice, slepota), jsou častější infekční onemocnění, může vzniknout aterosklerotické poškození cév s následkem vzniku cévní mozkové příhody nebo infarktu myokardu, může docházet k postižení nervů (brnění, bolesti končetin apod.), muži mohou trpět poruchami erekce nebo může dojít k tzv. syndromu diabetické nohy dokonce s nutností amputace.

Skvělá zpráva: cukrovka se dá vyléčit. Bez léků!

Britská studie DiRECT naštěstí vyvrací zakořeněný názor, že diabetes 2. typu je onemocnění, které je progresivní a nevyléčitelné. Odborníci samozřejmě varují, že radikální omezení kalorií není vhodné pro každého a úprava životního stylu by měla být pod lékařským dohledem. S tímto musíme souhlasit. Diabetes typu 2 je autoimunitní onemocnění, každý organizmus může reagovat jinak, a proto je nutný komplexní a individuální přístup lékaře.

Případy a příběhy uzdravení ukazuje i každodenní praxe na naší klinice Cellthera. Vždy volíme komplexní způsob léčby, který využívá zejména hojivý potenciál vlastního těla a jde ruku v ruce se zdravým životním stylem. Často je vhodné regenerovat tkáně a buňky pomocí regenerativní laserové terapie, posílit a podpořit imunitu nebo doplnit vitaminy a minerály. Důležitá je i spolupráce pacienta, jeho aktivní přístup, chuť a odhodlání změnit svůj životní styl a uzdravit se. Samozřejmě, jednodušší variantou je dopřát si svíčkovou s pěti knedlíky a pak sáhnout po léku. Dát si guláš nebo řízek s výmluvou, že to nevadí, vždyť si dám tabletku… nebo raději dvě. Bohužel, i s takovýmto přístupem se někdy setkáváme na naší klinice…

Pak se ale setkáváme s pacienty, kteří jsou ochotní vzít svůj život a odpovědnost za něj do vlastních rukou. My jim pomůžeme nastartovat jejich imunitu a regenerační procesy. A oni se začínají zajímat o to, co nakupují, vaří a jí (inspiraci na zdravé recepty můžete čerpat i vy například na webu Zdravá volba). Už nenakupují a nejí chemicky ošetřené, upravené, přibarvené potraviny, různé polotovary a už nepijí nápoje plné konzervantů, cukru či umělých sladidel. Do svého životního stylu zařazují pravidelný pohyb a myslí pozitivně. Za odměnu jsou pak nadšeni z toho, jak se skvěle cítí a uzdravují. A my jsme nadšeni s nimi 

 

 

 

 Chci se objednat