Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

Borelióza a chronický zánět: příznaky, průběh a léčba

Borelióza trápí v současné době mnoho lidí. V letních měsících může často dojít k poštípání klíštětem nebo jiným hmyzem, který bakterie působící boreliózu může snadno přenést. Nemoc se pak projeví často až za několik týdnů nebo měsíců po poštípání hmyzem. Projeví se zpravidla zánětem kůže, kloubů a nervového systému. Pokud máte podezření na boreliózu, trpíte nevysvětlitelnou únavou, bolestmi kloubů, bolestmi hlavy, stěhovavými bolestmi různých částí těla, jste podráždění, nervózní nebo snadno propadáte strachům, obavám a úzkosti, má smysl provést podrobnější celkové vyšetření. 

Na klinice Cellthera vám můžeme nabídnout komplexní vyšetření celkového zdravotního stavu s následným léčebným plánem, který odpovídá nejlépe vašim potřebám.

Jak se projevuje borelióza?

Tělo reaguje na přítomnost borelií v těle zánětem, který pak může přetrvávat v těle měsíce i roky. Hovoříme pak o chronickém zánětu. Nejčastěji se borelióza prezentuje postižením kůže, kloubů a nervového systému. Na kůži můžete pozorovat zarudnutí, které se může stěhovat a nabývat různých tvarů i velikosti. Klouby jsou bolestivé a bolest se rovněž může stěhovat. Chvíli bolí kolena, pak zase kyčle nebo ramena, nebo se objeví bolesti zad nebo drobných kloubů na rukách. U každého to může být jiné.

Nejhorší je borelióza postihující nervový systém

Nejhorší je však borelióza postihující nervový systém, což se projeví zpočátku brněním či mravenčením rukou nebo nohou a horší celkovou obratností. Člověk se necítí dobře ani fyzicky, ani psychicky. Provází ho silná únava už od rána, špatná nálada, strachy, úzkosti a depresivní ladění. Toto je známkou napadení centrálního nervového systému.

Tyto projevy však mohou provázet i jiné infekce. Často je to kombinace boreliózy a některých jiných škodlivých mikroorganizmů, např. viru herpes simplex (působí opary kolem rtu nebo v gynekologické oblasti u žen), viru pásového oparu, viru Epsteina-Barové, cytomegaloviru, nebo bakterií mykoplasmy, chlamydie nebo napadení prvokem působícím toxoplasmozu.

Vždy je žádoucí provést komplexní vyšetření zaměřené na původce zánětu v těle, aby bylo možné nastavit optimální léčebný plán.

Jak se léčí borelióza?

V akutní fázi onemocnění boreliózou je vhodné přeléčení antibiotiky. Setkávám se poměrně často s lidmi, kteří antibiotika dostávají déle než 3 týdny a začínají trpět závažnými nežádoucími účinky právě v důsledku dlouhodobého užívání antibiotik. Bohužel to může mít velmi devastující účinky na jejich zdraví. Nejen, že jsou více a více unaveni a vyčerpáni. Jsou stále více zdeptáni tím, že se jejich stav nijak zásadně nezlepšil, a začnou obcházet různé specializované lékaře. Od praktického lékaře po neurologa, ortopeda, dermatologa přes hepatologa, kardiologa a další specializace podle povahy zdravotních potíží. Každý specialista to vidí ze svého úhlu pohledu, ale málokterý nabídne komplexní řešení všech zdravotních problémů spojených s boreliózou.

Jedině silný imunitní systém dokáže chránit tělo napadené boreliemi

Přitom řešení boreliózy spočívá především v cílené podpoře imunitního systému. Je totiž velmi málo pravděpodobné, že se podaří chronickou boreliózu vyléčit pouze antibiotiky. Imunitní systém člověka s chronickou boreliózou je natolik oslabený, že nedokáže dostatečně tělo chránit. Navíc dlouhodobá léčba antibiotiky vede k ničení tělu prospěšných bakterií ve střevech, k přemnožení některých virů, plísní či kvasinek, které pak mohou dále oslabovat imunitu a zhoršovat zdravotní stav.

O to důležitější je tedy věnovat maximální péči posilování imunity, posilování vlastní obranyschopnosti. Jedině dobře fungující a plně výkonný imunitní systém dokáže znovu začít chránit tělo napadené boreliemi, pomůže s celkovou regenerací a postupně odstraní potíže působené chronickým zánětem.

Na klinice Cellthera máme nejlépe vyzkoušený tento postup ověřený klinicky u mnoha nemocných s boreliózou:

  1. Osobní konzultace, kdy během cca 60 minut probereme podrobně zdravotní potíže. Nastavíme také optimální režim protizánětlivé stravy a opatření, která každodenně přispívají k posilování imunitního systému. V případě potřeby můžeme doplnit také odběr krve k podrobnému vyšetření intenzity zánětu v těle.
  2. Komplexní léčebný plán směřující k maximální podpoře oslabeného imunitního systém formou infuzí, regenerativní laserové terapie nebo biorezonanční metody Bicom.
  3. Práce s myšlením je vždy součástí komplexního léčebného programu. Nemocný s chronickou boreliózou je prakticky vždy vystaven černým myšlenkám, špatné náladě, zejména když nevidí dosud žádné zlepšení zdravotního stavu, je unavený, vyčerpaný a v bolestech. Potřebuje více ujistit o správnosti nastavené cesty intenzívní podpory imunity vedoucí ke zdraví.

Přijďte se sami přesvědčit, že to opravdu funguje.Chci se objednat