Zavolejte nám +420 511 181 444
Napište nám info@celltheraclinic.cz
Česky English

f) Regenerativní medicína se zaměřením na diabetes

Regenerativní medicína nabízí širokou škálu možností, jak ovlivnit nepříznivý vývoj diabetu a zejména s ním souvisejících komplikací:

 • Diabetická noha, chronické rány (zde proklik na chronické rány)
 • Diabetická retinopatie – zhoršování zraku až slepota
 • Diabetická neuropatie – porucha čití a zhoršená rovnováha
 • Diabetická nefropatie – zhoršená funkce ledvin a potřeba dialýzy

Cukrovka neboli diabetes mellitus je způsobena nedostatečnou tvorbou inzulinu (jak je tomu v případě diabetu 1. typu) nebo rezistencí k inzulinu (v případě diabetu 2. typu) nejčastěji v souvislosti s přejídáním sladkostmi nebo jídly bohatými na škrob (bílé pečivo, knedlíky, moučná jídla). Cukrovka postihuje celosvětově více než 130 milionu lidí a jenom v České republice je více než 850 tisíc diabetiků. Mezi nejčastější komplikace patří zhoršení zraku až úplné oslepnutí, zhoršená funkce ledvin vedoucí k jejich postupnému selhávání, poškození nervů, zvýšení rizika úmrtí na selhání srdce nebo mozkovou mrtvici, zvýšená náchylnost k infekcím a tvorba bércových vředů, která může vyústit až v amputaci končetin.

U mnohem častější cukrovky 2. typu nedokáže inzulin kvůli zvýšené rezistenci dostat krevní cukr glukózu z krve do buněk, dochází ke chronickému zánětu v cévách, jejich ucpávání. Postupně se zdravotní stav diabetiků zhoršuje. Bohužel snižování hladiny krevního cukru pomocí léků neřeší vůbec příčinu cukrovky. Naopak, nejčastěji užívané léky u cukrovky 2. typu metformin a sulfonylurea mají celou řadu závažných nežádoucích účinků. V rozsáhlé studii více než 90 000 diabetiků 2. typu byla zjištěna o 40% vyšší úmrtnost u pacientů užívajících dlouhodobě sulfonylureu a také o 25% vyšší riziko infarktu. Předepisované léky včetně sulfonylurey a inzulinu zvyšují navíc významně riziko různých typů rakoviny. Jinými slovy, snížení krevního cukru pomocí léků neodstraní příčiny cukrovky, naopak vám může navodit spoustu nepříjemných komplikací.

Příčina diabetu 2. typu tkví v nedostatku pohybu, nadváze a kaloricky bohaté stravě, která je však velice chudá na vitaminy, minerály a enzymy. Kaloricky bohatá strava (např. sladkosti, moučná jídla, příliš masa) nutí slinivku ke stále větší produkci inzulinu. Slinivka se postupně doslova přepracuje, protože nestačí produkovat dostatek inzulinu potřebného k udržení normální hladiny cukru v krvi. Pokud vám v této situaci lékař předepíše léky na cukrovku, bičuje slinivku tak, že její buňky produkující inzulin odumřou ještě rychleji. Pokud přitom jíte stále stejnou stravu vyvolávající tuto nemoc, nejspíš budete i nadále přibírat na váze a nakonec se stanete závislí na inzulinu. Strávíte pak nejspíš zbytek života v nemoci.

Pokud se však zaměříte na odstranění příčiny cukrovky 2. typu – zdravou stravu, zařazení přiměřených pohybových aktivit, aktivní přístup k vyléčení, můžete dosáhnout i plného zdraví. Platí to částečně i u cukrovky 1. typu, kde lze alespoň zmírnit projevy nemoci. Je důležité vědět, že nikdy není pozdě zlepšit svoje zdraví. Často se setkáváme s diabetiky, kteří neví jak začít se změnou životosprávy, neví kde nakupovat zdravé potraviny, kterým potravinám se vyvarovat, jaké vitaminy a minerály by měli doplnit do svého jídelníčku, jaké pohybové a sportovní aktivity jsou pro ně vhodné. Na klinice Cellthera umíme poradit ve všech těchto ohledech. Snažíme se o komplexní přístup. Pokud je pacient s cukrovkou ochoten aktivně a trpělivě napomáhat procesu uzdravování, výsledky jsou úžasné. Myslíme si, že udělat něco pro svoje zdraví za to určitě stojí. Náš tým je tu proto, aby vám co nejlépe poradil.
Pokud pozorujete některé z následujících zdravotních problémů:

 • nově zjištěná cukrovka
 • komplikace cukrovky
 • zvýšený krevní tlak
 • snížení výkonnosti
 • zhoršená imunita, časté infekce
 • nehojící se rány, chronické rány
 • nežádoucí účinky léků na cukrovku
 • jiné potíže v souvislosti s cukrovkou

neodkládejte jejich řešení, ale kontaktujte nás. Na klinice Cellthera vám nabízíme infúzní terapii pro podporu imunity s antioxidačními účinky a poradenství jak předcházet zhoršování cukrovky. Nikdy není pozdě zlepšit svoje zdraví!